Kierra Smith

Kierra Smith este un specialist canadian bras și campion NCAA. Născut Februarie. 1, 1994 în Vancouver, Smith a fost student-atlet la Universitatea din Minnesota și a fost campionul NCAA 2015 200-yard bras cu al treilea cel mai rapid timp de 200 bras din istoria NCAA.

Universitatea din Minnesota
2012-2013
în calitate de boboc, Smith a făcut echipa Big 10 Conference, unde a câștigat prima ei medalie de argint Big 10 în sânul de 200 de curți. De asemenea, a terminat pe locul 3 în sânul de 100 de curți și pe locul 10 în IM de 200 de curți. Smith ‘ s times a calificat-o pentru Campionatele NCAA în primul ei sezon ca Golden gopher. Tocmai a ratat revenirea la finala de consolare în cel mai bun eveniment al ei, cu un loc pe locul 17. De asemenea, a terminat pe locul 42 în sânul de 100 de curți.

2013-2014
în al doilea sezon la Minnesota Smith a făcut progrese uriașe la nivel național. Gophers au obținut locul 15 în ștafeta 400 medley, iar Smith a terminat pe locul 19 în sânul de 100 de curți pentru a începe evenimentele sale individuale. În noaptea a treia, Smith concurează în cel mai bun eveniment al ei, sânul de 200 de curți și a avansat în finala Campionatului. Smith a terminat pe locul 6 în general, ridicând primul ei titlu NCAA All-America. Pentru a avansa la Campionatele NCAA, Smith a dominat Campionatele Big 10. Ea a câștigat acasă atât în evenimentele de 100, cât și în cele de 200 de curți și a terminat, de asemenea, pe locul 4 în IM de 200 de curți.

2014-2015
ieșind din prima ei înot NCAA All-American, Smith a avansat din nou la Campionatele NCAA 2015 după ce a repetat ca campion Big 10 în ambele evens de bras. La Campionatele NCAA, Smith a terminat pe locul 24 în IM de 200 de curți în prima noapte și pe locul 26 în ștafeta 200 medley. În ziua a doua, Smith a obținut statutul All-American în sânul de 100 de curți, cu locul 7. Pentru evenimentul ei principal, sânul de 200 de curți, Smith a devenit al 3-lea campion național al antrenorului Kelly Kremer în ultimii 5 ani. Timpul ei de 2: 04.56 l-a plasat pe Smith ca al treilea cel mai rapid interpret în eveniment din istoria NCAA. Smith a fost numit înotătorul anului Big Ten și finalista sportivului anului Golden Goldy din 2015.

2015-2016
Smith a folosit 2015-2016 pentru sezonul ei de cămașă roșie. S-a clasat pe locul 7 la Jocurile Olimpice de la Rio la 200m bras.

Campionatele Mondiale 2015
la 2015 Canada Trials Smith a câștigat sânul de 200 de metri, dar ulterior a fost descalificat pentru un apel controversat care a declarat că coatele lui Smith au părăsit apa. A doua zi s-a întors cu răzbunare hotărâtă să termine în primii doi din sânul de 100 de metri. Smith a terminat pe locul 2, obținând o dana în echipa Pan Am Games și FINA World Championship.

la Campionatele Mondiale, care au avut loc la Kazan, Smith a terminat pe locul 7 la 200 m bras și 21 la 100 bras.

Jocurile Olimpice de la Rio 2016

Smith a terminat pe locul 7 la 200m bras și pe locul 17 la 100m bras.

Campionatele Mondiale 2017

Smith a terminat pe locul 5 la 200m bras și pe locul 6 la 100m bras. De asemenea, a înotat piciorul de sân pe 4 releu de 100 de centimetrii care s-a clasat pe locul 4 și a stabilit un nou record Canadian.