lista

lista primelor 20 de momente din istoria Knoxville Nationals a fost compilată pe baza observației personale, a cercetării evenimentului și a relatărilor personale ale istoricilor de la Knoxville Raceway. Lista este în ordinea anului, nu pe baza momentului cel mai bun. Poftă bună.

nu Editați

1961: se naște o cursă istorică

Roy Robbins câștigă primii cetățeni Knoxville. A fost cunoscut sub numele de Campionatul Național Super modificat și a plătit câștigătorului 1.000 de dolari. Robbins a câștigat cu o aripă pe mașină și a fost interzis. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1964: O tânără vedetă se naște

Kenny Weld, în vârstă de 18 ani, devine cel mai tânăr pilot din istorie care a câștigat Knoxville Nationals. A fost primul dintre cele patru titluri pentru Weld. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1973: aripa este readusă la Nationals

Kenny Weld câștigă al treilea titlu Knoxville Nationals la volanul unei mașini deținute de Bob Weikert. A fost a doua oară când aripile au fost permise la naționale. Pista a interzis din nou aripa și nu s-a mai întors decât în 1982.

nu Editați
nu edita

1974: Karl Kinser ajunge

Dick Gaines îl trece pe Jan Opperman în ultimul colț pentru a-și captura titlul Lone Nationals. A fost prima victorie pentru proprietarul mașinii Karl Kinser. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1978: Ultimul campion local

Doug Wolfgang câștigă al doilea titlu consecutiv Knoxville Nationals în timp ce conducea mașina Speedway Motors. A fost ultima dată când un obișnuit Knoxville Raceway a capturat titlul național. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1980: Regele și Bob trostle se cuplează

Steve Kinser câștigă primul său titlu național într-o duminică după ce a-Main a fost aburit sâmbătă seara. S-a prăbușit în noaptea preliminară de miercuri și a reintrat joi într-o mașină Bob Trostle cu un motor Karl Kinser. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1983: singura victorie a lui Sammy Swindell

Sammy Swindell câștigă titlul său Lone Knoxville Nationals. A fost prima dată când a rulat un motor din aluminiu. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

Jeremy Elliott/jelliott @ pennlive.com

1984: ultima tură

Doug Wolfgang preia Bob Weikert ride din Pennsylvania și câștigă naționalele. El a trecut Sammy Swindell să preia conducerea și a avut loc în afara Steve Kinser în ceea ce a fost numit, „ultimul tur.”

nu edita
nu edita

1985: ultimul campion din Pennsylvania

Doug Wolfgang o face din nou în mașina Bob Weikert. A fost al patrulea titlu Knoxville Nationals al lui Wolfgang și Ultimul de către un obișnuit din Pennsylvania. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1990: Scruffy îl bate pe Sammy Swindell într-un clasic

Bobby Allen obține o victorie populară la Naționale după ce l-a depășit pe Sammy Swindell, care s-a luptat cu o scurgere de petrol. A fost ultima dată când un card din Pennsylvania a câștigat Knoxville. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

1990: o clinică care trece

Doug Wolfgang face o sarcină epică prin alfabet. El avansează de la D-Main la un loc pe locul cinci în A-Main, trecând 57 de mașini în timpul nopții.

nu Editați

1993: vremea nu favorizează Stevie Smith

Stevie Smith trece Steve Kinser și are cea mai bună șansă de a câștiga un titlu Knoxville Nationals. Smith a condus tururile 11 și 13 până la 19 înainte ca ploaia să lovească autostrada. Karl Kinser și-a lucrat magia în timpul întârzierii, iar Kinser își recapătă conducerea și câștigă al nouălea titlu.

nu Editați

1994: un tânăr șofer crește

Greg Hodnett devine povestea Knoxville Nationals, alergând prin C-Main până la un loc pe locul cinci în Nationals main. A trecut 44 de mașini.

nu Editați
nu edita

1996: Moment tată și fiu

după nouă titluri Knoxville Nationals cu Steve Kinser, Karl Kinser își ajută fiul, Mark, la primul său campionat. Mark și Karl Kinser au făcut echipă pentru a câștiga trei titluri naționale.

nu Editați

1998: o ovație tunătoare

Danny Lasoski face tribunele să tremure când trece de Sammy Swindell în ultima tură pentru a captura prima sa coroană Knoxville Nationals. Lasoski a câștigat evenimentul de patru ori. (Fotografie prin amabilitatea Knoxville Raceway)

nu edita

2002: naționalele finale ale regelui câștigă

Steve Kinser câștigă ultimul său titlu Knoxville Nationals. A fost cea de-a 12-a victorie a sa în acest eveniment. Donny Schatz este al doilea cu nouă victorii.

nu Editați

2006: nașterea unui nou campion

Donny Schatz câștigă primul său din cele nouă titluri Knoxville Nationals. A fost al doilea de patru ori înainte de a trece prin 2006.

nu Editați

2010: Streak buster

Tim Shaffer încheie domnia de patru ani a lui Donny Schatz asupra Knoxville Nationals. El a trecut de Schatz, care îngrijea un motor bolnav, în ultima tură pentru victorie. A fost, de asemenea, cea de-a 50-a aniversare a Naționalelor și prima dată a fost o cursă de 50 de tururi.

nu Editați
nu edita

2013: o cursă lungă până la Victory Lane

Donny Schatz câștigă B-Main și vine de la 21 pentru a câștiga al șaptelea titlu național. A fost cea mai profundă orice șofer a venit să câștige evenimentul. (Foto prin amabilitatea Speed Sport News)

nu edita

2014: Încă omul care a învins

Brian Brown trece de Donny Schatz în turul 44, iar mulțimea Knoxville Raceway a devenit sălbatică. Schatz nu s-a clătinat niciodată și l-a trecut pe Brown ieșind din virajul 4 cu o tură mai târziu și a continuat să înscrie a opta victorie.

nu Editați

Sprint Car Unlimited: Freddie Rahmer, Doug Hammaker, Knoxville Nationals previzualizare