aldrig tidigare sett handskrivna brev och fotografier från tiden för Tupac Shakurs fängelseperiod 1995 som nyligen såldes för $59,625 på en Bonhams—auktion-mer än $42,000 högre än preliminära uppskattningar. Skickat till auktionshuset av Shakurs nära vän och mottagare av många av bokstäverna, Desiree Smith, ger detta arkiv ny inblick i de intima tankarna och känslorna hos den sena rapstjärnan som, en månad in i sin mening, också släppte Billboard no. 1 album Me Against the World. Bokstäverna spänner över Shakurs åtta månaders sträcka vid Clinton Correctional Facility i upstate New York. I ett poststämplat Aug. 15, 1995, delar han med Smith sina planer på att skilja sig från Keisha Morris, som han hade gift sig tidigare i sin mening. I en annan, undertecknad 30 juli 1995, bemyndigar han Death Row Records advokat David Kenner att förhandla för hans räkning. Det mest sålda brevet gick för $15.000 – $10.000 mer än förutsagt. I det talar han om skytte på Quad Studios i November 1994 och de anklagelser som landade honom i fängelse.
två odaterade Polaroid-bilder av Shakur hade den näst högsta försäljningen på $11,875. Shakur har fortsatt att ha höga intäkter även sedan hans död 1996. Det uppskattades att endast 2010 tog hans egendom 3,5 miljoner dollar. Samlingen såldes som en del av Bonhams auktion av Underhållningsmemorabilia och Animationskonst i Los Angeles den 1 mars. Andra höjdpunkter från auktionen inkluderade ett par Leonard Nimoys Spock öron från inspelningen av Star Trek V (såld för 10 000 dollar), en jacka som bärs av Jim Morrison vid Doors’ Madison Square Garden Konsert 1969 (såld för 20 000 dollar) och en smaragdrock från Trollkarlen från Oz (såld för 15 000 dollar). Den högsta försäljningen gick till en samling av mer än 150 manus inklusive Hollywood-klassiker som Psycho och The Godfather Part II för 56 250 dollar. (Omslagsfoto av Getty)